Original article

Pokud potřebujete půjčit několik sto nebo tisíc eur, ale nechcete zakladat nemovitost, na výber je půjčka, nebo spotřebný úvěr. V porovnaní s kreditnými kartami nebo povoleným prečerpaním na účte mají půjčky výrazne nižší úrokové sazby. Zařídit se v bankách nebo v nebankových společnostech dají pomerne rychle, někdy i v průběhu jedného dne. Půjčka je podmíněná tím, že jí splácení bude probíhat pravidelne měsíčnými splátkami.

Pokud chcete, aby Vám banka převedla peníze na účet bez toho, aby ste jí dokladovali jejich použití, voľte bezúčelové půjčky. Mimo toho si můžete vybrat i špecifické typy půjček, jak napríklad účelová půjčka na stanovený účel, napríklad štúdium na vysoké škole, kúpa auta nebo i splacení úvěrů z jiných bánk. V takomto případě, když je půjčka účelová, na jední strane můžete získat nižší úrokovou sazbu, na druhé strane musíte bance vydokladovat použití peňazí, napríklad kúpnou zmluvou, faktúrami, bločkami, inou úvěrovou zmluvou, která se bude vyplácat, apod.

Zabezpečení půjčky obyčejně není vyžadované. Avšak někdy může banka po preskúmaní žadatele požadovat i ručitele, zabezpečení úvěru blankozmenkou, v některých prípadoch i finančné ručení (finančné prostriedky uložené na termínovaných vkladoch nebo vkladných knižkách). Toto je vždy na individuálnem posúdení každí banky, štandardne půjčka ne podmíněná takýmto zabezpečením.

Půjčka může být se splatnostou od 1 maximálne do 8 roků. Čím je doba splatnosti delší, měsíčná splátka je nižší, na druhé strane však človek preplatí na úrokoch víc. Preto je dobré volit půjčky s takou splatnostou, aby nebyla príliš dlouhá, ale na druhé strane aby nedostávala rodinný rozpočet pod príliš velký tlak vysokou splátkou.

Doklady, které je obyčejně potřebné predložit jsou doklady totožnosti, výpisy z účtu, na který chodí výplata za tri nebo šest měsíců, faktúry, na kterých je adresa trvalého pobytu (za mobilný telefón, elektrinu, plyn apod.). Banky často nabízejí svojim vlastným klientům i dopředu schválený úvěr, tzv. predschválená půjčka. V takem případě už v bance neprobíha Další schvalování. Pozor vš když, lebo to vůbec neznamená, že jde o bezkonkurenčnou ponuce.

Banky se při poskytovaní úvěrů bez zabezpečení (spotřebitelský úvěr, půjčka) řídí zákonem č. 258/2001 Z. z. o spotřebitelských úvěroch v platnem znení.

Bing: uvery půjčky (source)

Přihlásit

Zaregistrujte se

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.