Original article

Zatial neznámy páchatel telefonicky kontaktoval vytipovaných starších Lidi a pod zámienkou, že je jejich vnuk a súrne potřebuje peníze sa ich takto snažil pripravit o finančnou hotovost. Našťastí v těchto prípadoch se seniori nedali oklamít. Nemůžeme však vylúčit, že podvodníci boli i úspešní, ale poškodení zatial nekontaktovali políciu. I napriek neustálemu upozorňovaniu na opatrnost, starší Lidí doplácajou na svoju dôverčivost a dobrosrdečnost a najčastejší se stávajou obeťami rôznych podvodníků.

Zámienky „vnuk, či synovec v núdzi“ nebo „operácia príbuzného po dopravní nehode“ patria mezi najpoužívanejší mezi podvodníkmi. Tak tomu bylo i počas včerajšieho dne v Prešove, kdy podvodníci skúšali vylákat peníze od starších Lidi práve pod zámienkou „vnuk v núdzi“. Jak to asi prebieha?

Prípad „vnuk v núdzi“: Páchatel si obet, staršiu osobu, dopředu vytipuje. Zavolá jí na pevnou lin ce, a predstaví se jak príbuzný, najčastejší jak vnuk, či synovec. Volá pod určitou zámienkou, napríklad, že chce kúpit auto, darček nebo potřebuje půjčit peníze na iný účel. Telefonuje babce, či tete lebo potřebuje hotovost. Následne páchatel (vnuk, či synovec) zavolá opät, že pro peníze nemůže osobne prJít, a preto pošle kamaráta nebo kolegu, kterého jméno uvedí obeti. Odôvodní to napríklad tím, že nemůže odJít z práce. Následne se „náhradník“ vnuka, či synovca skontaktuje s obetí (babkou) osobne a predstaví se dopředu dohodnutým menem. Nic netušiaci důchodca tak prichádza o všechny peníze, které neznámí osobe odovzdá. K odovzdaniu peňazí prichádza ne jen na prahu bytu, ale i na schodisku bytového domu nebo na ulici.

Ďalšou zámienkou býva dopravná nehoda. Páchatel osloví vytipovanou obet, napríklad na ulici, s otázkou jak se dostane do nemocnice. Páchatel požiada obet (staršiu osobu), aby si k nemu sadla do auta a zaviedla ho do zdravotníckeho zaradenia. Počas jazdy komunikuje s obetí dopředu premysleným způsobem. Opíše jí vymyslený príbeh o dopravní nehode a záchrane života príbuzného. Požiada o půjčku peňazí na nutnou operáciu, která v nemocnici práve prebieha. Na zvýšení dôveryhodnosti fiktívneho príbehu páchatel telefonuje před obetí s ošetrujúcim lekárem. Obet přitem netuší, že jde jen o spolupáchatele, který svoju rolu na druhé strane linky predstiera. Někdy páchatel obeti telefón odovzdá, a tá se spolupáchateľom v úlohe lekára komunikuje osobne. Když vymyslený príbeh chytí obet za srdce, přijde na rad otázka požičania peňazí. Když se obet nerozhodne půjčit peníze bez záruk, páchatelia jsou i na tuto situáciu pripravení. Mají po ruce peníze v iní mene, které jak záruku odovzdají za požičané eurá obeti. Před očami obete vkladají do pripravení tašky balík peňazí. Při sprevádzaní obete ji však nepozorovane pripravia často krát ne jen o peníze, ale i o iné cennosti. Pripravení jsou i na možnost, že obet peníze na půjčku při sebe nemá. Ochotne obet odvezou k bankomatu nebo i do banky. To, že ste se stali obetí podvodu nebo krádeže zjistíte až když páchatelia dlhší peníze nevracajou a po kontrole obsahu tašky, kterou Vám nechali zjistíte, že jsou v ní iba nastrihané noviny.

Osoby vyššieho veku se pro svoju dôverčivost a dobrosrdečnost stávajou najčastejší obeťami takýchto podvodů a krádeží. Polícia upozorňuje občanů, aby nedôverovali neznámym osobám a nedávali im peníze, nech už tieto osoby uvádíjou akékoľvek dôvody. Neotvárat cudzím Lidem a za žádných okolností jejich nepúšťat do obydlia, ani pod zámienkou smädu, či potřeby navštívit toaletu. Páchatelia často predstierajou výhru v lotérii nebo preplatok za energí (voda, plyn, elektrina, teplo), odpočet meračů, zvýšení důchodků a podobne. Svoju dôveryhodnost zvyšujou i falošným průkazem nebo povolením. Takéto neohlásené „služby“ cudzích osôb doporučujeme odmietnut. Aby se občania nestali obetí podvodu, podpisovaní dokumentů predkladaných neznámymi osobami je vhodné najdřív konzultovat s príbuzným nebo právnikem. Bezdôvodnou a v některých prípadoch až násilnou pomoc, o kterou ste nežiadali radší odmietnite. Může být formou podvodu, nebo cestou jak vás páchatelia okradnou. V žiadnem případě nevyberajte hotovost nebo cennosti v prítomnosti neznámych osôb.

Když máte podozrení ze spáchania podvodu, krádeže nebo vás navštívia neznáme podozrivé osoby, neváhajte ihned kontaktovat políciu na známem čísle 158. Akékoľvek informácí k páchateľem môžu polícii pomôct zabránit ďalší trestní činnosti. Za podvod nebo krádež hrozia až dva roky za mrežami, v některých prípadoch i 10 až 15 roků. Udržiavaní dobrých vzťahů se susedmi může též pomôct. Vhodné je poznat jejich telefónne čísla, pretože do príchodu polící jsou v případě potřeby bezprostrední pomoci najbližší.

ihned pozicat peníze – Správy Google

Přihlásit

Zaregistrujte se

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.