Proč zrovna papír? A proč zrovna teď?
Všimla jsem si, že lidi kolem mě zase začali tvořit rukama. Ne kvůli hipsterskému trendu, ale protože je to uklidňuje. A když jsem před dvěma lety objevila kouzlo papírových květin, které vypadají jako živé pivoňky nebo suché trávy z lisovaných květin, věděla jsem, že u toho nezůstanu jen u jednoho kytičkového věnce na dveře. Najednou mám plný stůl řezaného papíru, drátků, lepidla, lisu na bylinky a hlavně spoustu rozepsaných nápadů.
Jenže tady je ten háček. Kvalitní materiál není levný. Speciální japonský papír, akvarelové barvy na stínování okvětních plátků, nebo pořádný lis na herbář – to všechno stojí peníze, které z běžného rodinného rozpočtu jen tak nevyčarujete. A když už si pořídíte vybavení, zjistíte, že potřebujete i pořádný pracovní stůl a regály na sušení a skladování. Přesně v tu chvíli mi došlo, že tahle vášeň nemůže zůstat jen u koníčku, ale chce to i trochu podnikatelského ducha a hlavně finanční injekci. A tady přichází na scénu půjčka na pomůcky.
Nejdřív to spočítat, pak se zadlužit
Nejsem typ, co by si bral půjčku na dovolenou nebo nový mobil. Ale když se bavíme o nástrojích, které mi reálně vydělají na další materiál, je to jiná písnička. Než jsem vůbec otevřela internetové bankovnictví, udělala jsem si tabulku. Nejdřív jsem si sepsala všechny sny: pořádnou řezací podložku A3, embossing stroj na texturu, sadu štětců a hlavně zásobu kvalitního papíru na měsíc dopředu.
Pak jsem to oškrtala o polovinu a zjistila, že mi stačí částka, kterou bych běžně zaplatila za novou pračku. A přesně na takové věci se vyplatí vzít si účelovou půjčku, ne kreditku. Proč? Protože vím, na co jdu, a mám jasný plán splácení. U kreditky se člověk snadno utopí v nekonečných úrocích z revolvingu. U malé půjčky na vybavení mám jistotu, že za rok mám hotovo a můžu se soustředit na tvoření, ne na stres z dluhů.
Na co konkrétně jsem použila peníze?
Možná vás zajímá, co se dá pořídit za „rozumnou“ půjčku, která není na milion. Věřte, že i s menší částkou dokážete zázraky. Já jsem si rozdělila nákupy do tří skupin, a to je další věc, kterou vám doporučuji. Nechte si v rozpočtu rezervu na překvapení.
- Technika a nástroje: Kvalitní řezací plotter (ano, i papírové květiny se dají stříhat strojově), ostré skalpely a hlavně tvarovací žehličky na okvětní plátky. Ušetříte hodiny ručního kroucení.
- Lis na botanické koláže: Ne ten malý do knížky, ale pořádný dřevěný lis s pásy. Bez něj suché květiny ztratí barvu. To je základ pro krásné celoroční koláže.
- Základní materiál: Balík bílého a krémového papíru o různé gramáži, drátky, květinová páska, lepidlo bez kyselin. A taky pořádné krabice na archívaci, aby se vám to neničilo vlhkostí.
Osobní zkušenost: Půjčka jako investice do klidu
Když jsem si brala tu půjčku, měla jsem respekt. Ale pak jsem si uvědomila, že je to přesně ten typ financování, o kterém se mluví jako o „investici do sebe“. Nesplácím dovolenou, kterou za měsíc zapomenu. Splácím nástroje, ze kterých mi každý týden vznikají krásné věci a které mi umožňují přijmout zakázky, na které bych bez nich neměla kapacitu.
A hlavně – je to obrovská úleva pro psychiku. Nemusím si hlídat, jestli mám dost peněz na konci měsíce na nový papír, protože mám vše potřebné doma. Můžu se pustit do větších projektů, jako jsou svatební kytice z papíru nebo adventní věnce a botanické obrazy do rámečků, aniž bych musela obíhat obchody a zoufale lovit slevy. Najednou mám klid na práci a moje tvorba je daleko lepší, protože mě nerozptyluje finanční nejistota.
Důležité věci, na které jsem přišla cestou
Už jsem jednou málem naletěla na nevýhodnou nab